Klimat
Sieraków Śląski

Dane klimatyczne w miejscowości Sieraków Śląski są punktem startowym. Dodaj dane domu, aby obliczyć zapotrzebowanie na ciepło.

Sieraków Śląski, ŚląskieZmień miejscowość

Zaczynasz z lokalizacją Sieraków Śląski. Możesz ją zmienić.
Wynik na ekranie, bez logowania i podawania kontaktu.

Krajobraz nizinny. Ilustracja regionu klimatycznego, nie zdjęcie miejscowości.

Klimat to początek

Zapotrzebowanie na ciepło zależy też od budynku. Wybierz punkt startowy lub opisz własny dom w kalkulatorze.

Lokalizacja: Sieraków Śląski, Śląskie.

Zmień miejscowość
Punkt startowy (opcjonalnie)

Ilustracje typów domów. Wybór ustawia tylko rodzaj domu i okres budowy, nie powierzchnię ani stan ocieplenia. Bez wyboru zaczniesz od własnego opisu.

Opiszę własny dom

W kalkulatorze uzupełnisz wymiary, ocieplenie i kondygnacje. Lokalizację i przykład możesz zmienić.

Temperatura projektowa

Twoja temperatura projektowa w miejscowości Sieraków Śląski

Strefa 3 wg PN-B-02403:1982 -20,0°C

Generalizacja stosowana w większości kalkulatorów online - sprzed 40 lat, bez różnicowania per miasto.

Prognoza · Open-Meteo

Najbliższe 16 dni w miejscowości Sieraków Śląski

Źródło: Deterministyczny · pobrano 22 października.

  1. cz.22.1012°6°20,9 mm6 m/s
  2. pt.23.1013°5°5 m/s
  3. sob.24.1013°7°5 m/s
  4. nd.25.1012°5°5,5 mm7 m/s
  5. pn.26.1011°6°1,4 mm4 m/s
  6. wt.27.1012°4°3 m/s
  7. śr.28.1014°6°3,3 mm4 m/s
  8. cz.29.1013°4°1,8 mm4 m/s
  9. pt.30.1014°3°4 m/s
  10. sob.31.1015°5°5 m/s
  11. nd.1.1114°7°4 m/s
  12. pn.2.1111°1°3,6 mm3 m/s
  13. wt.3.1110°0°4 m/s
  14. śr.4.1110°2°1,8 mm6 m/s

Pompa ciepła w miejscowości Sieraków Śląski

POMPA CIEPŁA · OCENA

Sieraków Śląski - Dobra lokalizacja dla pompy ciepła. Wskaźnik 69/100, szacowany SCOP A2W  4.1.

69/100
Ocena
Dobra
SCOP A2W
4.1
Wynik
69/100
  • Wysokie nasłonecznienie - bardzo dobre warunki dla hybrydy pompa ciepła + PV.
  • Wysoka średnia prędkość wiatru (5.3 m/s) - większe straty przez infiltrację.

Sprawdź na realnych danych - to nic nie kosztuje. Wprowadź dane swojego budynku i zobacz, jak to naprawdę działa.

Policz dla swojego domu
FOTOWOLTAIKA · POTENCJAŁ

Słońce w miejscowości Sieraków Śląski

Ile energii ze słońca docierało rocznie na 1 m² w tym miejscu (norma 1991-2020) i ile prądu wyprodukuje na tym z niej Twoja instalacja PV.

Roczne nasłonecznienie
1118kWh/m²+6.5 % względem średniej PL (1050 kWh/m²)
Sezon letni (IV-IX)
846kWh/m²76 % rocznej puli
Sezon zimowy (X-III)
272kWh/m²uzysk poniżej 1/3 instalacji
Szerokość geogr.
50.80°Noptymalny kąt panela ≈ 41°
  1. 28I
  2. 46II
  3. 88III
  4. 131IV
  5. 157V
  6. 161VI
  7. 162VII
  8. 142VIII
  9. 94IX
  10. 59X
  11. 30XI
  12. 21XII

Suma promieniowania słonecznego (GHI) na powierzchnię poziomą - bezpośrednie + rozproszone, dane Open-Meteo ERA5-Land 1991-2020.

KROK 1 - ROZMIAR INSTALACJI

Kalkulator opłacalności PV

Podaj moc instalacji i orientację dachu - przeliczymy roczny uzysk energii oraz przybliżony zwrot inwestycji dla cen prądu 2026.

5 kWp
Typowy dom jednorodzinny: 5-10 kWp. 1 kWp ≈ 2 panele 500 W ≈ 5 m² dachu.
Orientacja dachu
Roczny uzysk
4473 kWh895 kWh / kWp / rok
Roczne oszczędności
2494 złautokonsumpcja 35 % + net-billing 65 %
Koszt instalacji
19 000 zł~25 000 zł brutto − 6 000 zł dotacji
Zwrot inwestycji
7,6 latżywotność panela ≈ 25 lat

Ile prądu wyprodukuje fotowoltaika 5 kWp w miejscowości Sieraków Śląski? Instalacja 5 kWp na dachu południowym wyprodukuje rocznie ~4473 kWh (895 kWh/kWp/rok). Dla orientacji wschód-zachód uzysk spada o 15 % do ~3802 kWh.

Czy fotowoltaika opłaca się w miejscowości Sieraków Śląski? Standardowa instalacja 5 kWp kosztuje ~25 000 zł brutto. Po odliczeniu dotacji Mój Prąd 7.0 (6 000 zł) zwrot inwestycji to ~7,6 lat przy autokonsumpcji 35 % i cenie prądu 0,85 zł/kWh.

Jaki kąt nachylenia panela PV jest optymalny w miejscowości Sieraków Śląski? Dla szerokości 50.80 °N optymalny stały kąt to około 41° (reguła „szerokość − 10°" maksymalizuje roczny uzysk). Typowy dach dwuspadowy w Polsce ma kąt 30-40 °.

Założenia kalkulatora
  • Performance Ratio (PR): 0,80 - uwzględnia straty na falowniku, okablowaniu i lekkie zacienienie.
  • Autokonsumpcja: 35 % bez magazynu (typowy dom z pompą ciepła + grzaniem CWU).
  • Cena prądu (taryfa G11): 0,85 PLN/kWh brutto - średnia 2026.
  • Cena eksportu (net-billing): 0,40 PLN/kWh - RCEm uśredniony 2025-2026.
  • Cena instalacji: ~5 000 PLN/kWp brutto pod klucz.
  • Dotacja Mój Prąd 7.0: 6 000 PLN dla samej PV (pomijamy bonusy za magazyn/CMS).

Wartości szacunkowe. Faktyczny uzysk zależy od kąta dachu, zacienienia, jakości komponentów oraz pogody w danym roku (±10 %).

Miesięczne średnie

Najcieplejszy miesiąc
Lipiec 19,42 °C · 161,6 kWh/m²
Najzimniejszy miesiąc
Styczeń -1,4 °C · 601 HDD
Sezon grzewczy
299 dni suma HDD 3407
Roczna suma GHI
1118 kWh/m² na powierzchnię poziomą

Średnie miesięczne dla miejscowości Sieraków Śląski: temperatura, dni grzewcze, stopniodni HDD, nasłonecznienie GHI.

  1. 01 Styczeń Sty
    Średnia temperatura -1,4 °C
    Dni grzewczych 31
    Nasłonecznienie 27,6 kWh/m²
    HDD 601
  2. 02 Luty Lut
    Średnia temperatura -0,29 °C
    Dni grzewczych 28
    Nasłonecznienie 46,4 kWh/m²
    HDD 516
  3. 03 Marzec Mar
    Średnia temperatura 3,3 °C
    Dni grzewczych 31
    Nasłonecznienie 88,4 kWh/m²
    HDD 455
  4. 04 Kwiecień Kwi
    Średnia temperatura 8,97 °C
    Dni grzewczych 29
    Nasłonecznienie 131 kWh/m²
    HDD 271
  5. 05 Maj Maj
    Średnia temperatura 13,93 °C
    Dni grzewczych 26
    Nasłonecznienie 157,4 kWh/m²
    HDD 134
  6. 06 Czerwiec Cze
    Średnia temperatura 17,48 °C
    Dni grzewczych 17
    Nasłonecznienie 160,7 kWh/m²
    HDD 49
  7. 07 Lipiec Lip
    Średnia temperatura 19,42 °C
    Dni grzewczych 11
    Nasłonecznienie 161,6 kWh/m²
    HDD 21
  8. 08 Sierpień Sie
    Średnia temperatura 19,27 °C
    Dni grzewczych 10
    Nasłonecznienie 141,6 kWh/m²
    HDD 23
  9. 09 Wrzesień Wrz
    Średnia temperatura 14,45 °C
    Dni grzewczych 25
    Nasłonecznienie 93,7 kWh/m²
    HDD 114
  10. 10 Październik Paź
    Średnia temperatura 9,42 °C
    Dni grzewczych 30
    Nasłonecznienie 58,5 kWh/m²
    HDD 266
  11. 11 Listopad Lis
    Średnia temperatura 4,53 °C
    Dni grzewczych 30
    Nasłonecznienie 30,2 kWh/m²
    HDD 404
  12. 12 Grudzień Gru
    Średnia temperatura 0,15 °C
    Dni grzewczych 31
    Nasłonecznienie 21,2 kWh/m²
    HDD 553
Średnie miesięczne ERA5-Land 1991-2020 dla miejscowości Sieraków Śląski
MiesiącTemp. (°C)Dni grzewczeHDDGHI (kWh/m²)
Styczeń -1,4 31 601 27,6
Luty -0,29 28 516 46,4
Marzec 3,3 31 455 88,4
Kwiecień 8,97 29 271 131
Maj 13,93 26 134 157,4
Czerwiec 17,48 17 49 160,7
Lipiec 19,42 11 21 161,6
Sierpień 19,27 10 23 141,6
Wrzesień 14,45 25 114 93,7
Październik 9,42 30 266 58,5
Listopad 4,53 30 404 30,2
Grudzień 0,15 31 553 21,2
Rocznie 299 dni grzewczych · 3407 HDD · 1118 kWh/m² GHI

Lokalność i sąsiedztwo

Scenariusze wg typu budynku

SCENARIUSZE · TYP BUDYNKU

Wybierz wg typu budynku

Pompa ciepła w miejscowości Sieraków Śląski - szacunkowy roczny koszt eksploatacji dla typowych budynków w strefie 3.

Najniższy roczny koszt
626 zł Mieszkanie · mały
Najwyższy roczny koszt
6078 zł Dom wolnostojący · duży
Średnia oszczędność vs gaz
1466 zł na rok · cena gazu 2026

Wartości szacunkowe oparte na typowych parametrach budynków + dane klimatyczne strefy 3. Zobacz wszystkie 24 raporty dla strefy 3

Scenariusze wg standardu

SCENARIUSZE · STANDARD ENERGETYCZNY

Wybierz wg roku/standardu

Te same wymiary, inny przekrój - koszt eksploatacji wg standardu energetycznego budynku.

Najniższy roczny koszt
935 zł WT 2021 · mały
Najwyższy roczny koszt
10 285 zł Lata 70/80 (PRL) · duży
Średnia oszczędność vs gaz
2090 zł na rok · cena gazu 2026

Wartości szacunkowe oparte na typowych parametrach budynków + dane klimatyczne strefy 3. Zobacz wszystkie 24 raporty dla strefy 3

Oblicz ciepło dla domu

Wykorzystaj lokalny klimat i własne dane budynku, aby sprawdzić zapotrzebowanie na ciepło, potrzebną moc i szacunkowe koszty ogrzewania. Zaczynasz z lokalizacją Sieraków Śląski. Możesz ją zmienić. Wynik na ekranie, bez logowania i podawania kontaktu.

Oblicz dla domu

Instalatorzy w okolicy

INSTALATORZY · BAZA W BUDOWIE

Jeszcze nie mamy zweryfikowanych instalatoróww miejscowości Sieraków Śląski

Budujemy bazę firm, które robią uczciwe doborowe wyceny pomp ciepła w Twojej okolicy. Do tego czasu możesz policzyć moc samodzielnie w kalkulatorze i pobrać raport jako brief dla dowolnego instalatora.

Kody pocztowe w miejscowości Sieraków Śląski

1 kod

Kod pocztowy: 42-793.

CZĘSTE PYTANIA · SIERAKÓW ŚLĄSKI

Krótko o klimacie w miejscowości Sieraków Śląski

Jaka jest strefa klimatyczna w miejscowości Sieraków Śląski?

Sieraków Śląski leży w strefie klimatycznej 3 wg PN-B-02403, projektowa temperatura zewnętrzna wynosi -20 °C.

Czy pompa ciepła sprawdzi się w miejscowości Sieraków Śląski?

Sieraków Śląski to dobrą lokalizacja dla pompy ciepła (norma ERA5-Land 1991-2020), szacowany SCOP A2W ≈ 4.1. O ostatecznym doborze decyduje izolacja i wielkość budynku - sprawdzisz to w kalkulatorze OZC.

Ile prądu wyprodukuje fotowoltaika w miejscowości Sieraków Śląski?

Instalacja 5 kWp na dachu południowym w miejscowości Sieraków Śląski wyprodukuje rocznie ~4473 kWh przy nasłonecznieniu 1118 kWh/m² i Performance Ratio 0,80.

Ile dni grzewczych ma sezon w miejscowości Sieraków Śląski?

Sezon grzewczy w miejscowości Sieraków Śląski obejmuje 299 dni rocznie. Optymalny kąt panela fotowoltaicznego to ~41° (szerokość 50.80 °N minus 10°).
UDOSTĘPNIJ

Wyślij komuś kartę klimatu tej miejscowości

Udostępniasz link do tej strony - odbiorca zobaczy poniższą kartę jako podgląd w komunikatorze lub na osi czasu.

Klimat Sieraków Śląski (Śląskie) - infografika: strefa klimatyczna 3, temperatura projektowa -20 °C, średnia roczna 9.1 °C, 299 dni grzewczych rocznie
Infografika: klimat Sieraków Śląski (Śląskie) - strefa klimatyczna, temperatura projektowa i sezon grzewczy. Źródło: PoliczCiepło.pl, dane ERA5-Land 1991-2020, licencja CC BY 4.0.

Dane: ERA5-Land Reanalysis (1991-2020) + PN-B-02403:1982. Wartości szacunkowe. Sieraków Śląski · trigger: climate

Cytuj tę stronę

Treści dostępne na licencji CC BY 4.0. Podaj źródło - zachęcamy AI do cytowania z atrybucją.

APA
PoliczCiepło.pl. (2026). Klimat Sieraków Śląski - strefa 3, projektowa temp. -20°C. PoliczCiepło.pl. https://policzcieplo.pl/klimat/slaskie/sierakow-slaski (dostęp: 2026-10-22)
URL
https://policzcieplo.pl/klimat/slaskie/sierakow-slaski
Zaktualizowano
Daty pochodzą z ostatniej zmiany danych klimatycznych, treści edytorskiej lub algorytmu kalkulatora.