Klimat
Jelenin

Dane klimatyczne w Jeleninie są punktem startowym. Dodaj dane domu, aby obliczyć zapotrzebowanie na ciepło.

Jelenin, LubuskieZmień miejscowość

Zaczynasz z lokalizacją Jelenin. Możesz ją zmienić.
Wynik na ekranie, bez logowania i podawania kontaktu.

Krajobraz nizinny. Ilustracja regionu klimatycznego, nie zdjęcie miejscowości.

Klimat to początek

Zapotrzebowanie na ciepło zależy też od budynku. Wybierz punkt startowy lub opisz własny dom w kalkulatorze.

Lokalizacja: Jelenin, Lubuskie.

Zmień miejscowość
Punkt startowy (opcjonalnie)

Ilustracje typów domów. Wybór ustawia tylko rodzaj domu i okres budowy, nie powierzchnię ani stan ocieplenia. Bez wyboru zaczniesz od własnego opisu.

Opiszę własny dom

W kalkulatorze uzupełnisz wymiary, ocieplenie i kondygnacje. Lokalizację i przykład możesz zmienić.

Domy w lokalnym klimacie

Sześć przykładów obliczonych silnikiem PoliczCiepło w Jeleninie. To wyniki modeli, nie obliczenie Twojego domu.

Klimat dla kodu 68-100, strefa 2 , temperatura projektowa -18 °C. Obliczono: .

Nowy dom 100 m2 (WT2021)

77,0 m² powierzchni ogrzewanej

Moc projektowa
2,2 kW
Energia użytkowa
1631 kWh/rok
Zacznij od tego typu domu

Dom 150 m2 z lat 90. docieplony 10 cm

112,2 m² powierzchni ogrzewanej

Moc projektowa
6,3 kW
Energia użytkowa
9108 kWh/rok
Zacznij od tego typu domu

Stary dom 200 m2 sprzed 1980 (niedocieplony)

154,0 m² powierzchni ogrzewanej

Moc projektowa
16,1 kW
Energia użytkowa
32 623 kWh/rok
Zacznij od tego typu domu
Porównaj wszystkie 6 modeli i koszty ogrzewania
Modele dla lokalnego klimatu. Koszty dotyczą ogrzewania (CO).
BudynekPow. ogrzewanaMoc projektowa Energia użytkowaEnergia końcowaWskaźnik roczny Pompa ciepła A/WKocioł gazowyOgrzewanie elektryczne SCOPZałożenia modelu
Nowy dom 100 m2 (WT2021) 77,0 m²2,2 kW 1631 kWh/rok2253 kWh/rok 21,2 kWh/m² 338 zł/rok 532 zł/rok1386 zł/rok 4,1 Nie podano dodatkowych założeń.
Dom 150 m2 z lat 90. docieplony 10 cm 112,2 m²6,3 kW 9108 kWh/rok12 446 kWh/rok 81,2 kWh/m² 1888 zł/rok 2970 zł/rok7742 zł/rok 4,1 Nie podano dodatkowych założeń.
Stary dom 200 m2 sprzed 1980 (niedocieplony) 154,0 m²16,1 kW 32 623 kWh/rok44 580 kWh/rok 211,8 kWh/m² 6763 zł/rok 10 638 zł/rok27 730 zł/rok 4,1 Nie podano dodatkowych założeń.
Bliźniak 120 m2 z lat 2000 87,8 m²4,7 kW 6993 kWh/rok9557 kWh/rok 79,6 kWh/m² 1450 zł/rok 2280 zł/rok5944 zł/rok 4,1 Nie podano dodatkowych założeń.
Parterówka 80 m2 z lat 70. po częściowej termomodernizacji 60,3 m²4,4 kW 8183 kWh/rok11 182 kWh/rok 135,7 kWh/m² 1696 zł/rok 2668 zł/rok6955 zł/rok 4,1 Nie podano dodatkowych założeń.
Nowy dom 180 m2 (WT2021) 137,8 m²3,7 kW 2472 kWh/rok3416 kWh/rok 17,9 kWh/m² 512 zł/rok 806 zł/rok2101 zł/rok 4,1 Nie podano dodatkowych założeń.

Założenia kosztowe: prąd 0,85 zł/kWh, gaz 0,30 zł/kWh przy sprawności 0,92. SCOP pompy ciepła powietrze-woda jest szacunkiem strefowym. Powierzchnia ogrzewana jest liczona przez silnik (netto). Wyniki zależą od parametrów modeli i przyjętych cen energii.

Silnik: PoliczCiepło OZC pure-ts [email protected].

Oblicz dla własnego domu

Przykład ustawia tylko typ i okres budowy. Wymiary, ocieplenie i kondygnacje podasz samodzielnie. Wynik bez logowania i podawania kontaktu.

ANALIZA LOKALNA · DANE OZC

Analiza lokalna· Jelenin

Średnia roczna temperatura wynosi w Jeleninie 9,5°C, a 3258 HDD pokazuje, jak długo i intensywnie trzeba uzupełniać straty ciepła. Średnia opisuje ogólne warunki roku, natomiast HDD lepiej oddaje obciążenie całego sezonu grzewczego. Ta wieś leży w gminie Żagań, a jej regionalnym tłem jest powiat żagański; temperatura obliczeniowa -18°C wyznacza zimowy punkt do doboru mocy urządzenia.

Różnicę widać w trzech modelach domów. Nowy budynek WT2021 o powierzchni 77,0 m² potrzebuje 2,2 kW mocy i 1631 kWh ciepła rocznie, docieplony dom z lat 90. o powierzchni 112,2 m² odpowiednio 6,3 kW i 9108 kWh, a niedocieplony dom sprzed 1980 roku o powierzchni 154,0 m² aż 16,1 kW i 32623 kWh.

Przy założonym SCOP 4,1 pompa ciepła oznacza roczne koszty ogrzewania odpowiednio 338 zł, 1888 zł i 6763 zł. Zestawienie pokazuje, że o rachunkach i wymaganej mocy decyduje nie sama pogoda, lecz przede wszystkim standard cieplny oraz wielkość domu. Sprawdź obliczenia dla swojego domu w darmowym kalkulatorze

Paweł Więsak - redaktor naczelny PoliczCieplo.pl
Paweł WięsakRedaktor naczelny · ekspert ds. rynku OZE
  • Wskaźnik HDD wynosi 3258. To percentyl 90.8 w województwie i 7.6 w kraju dla puli atlasu.
  • Nowy dom potrzebuje 21.2 kWh/m², a stary niedocieplony 211.8 kWh/m². Relacja wynosi 10.
  • Dla domu referencyjnego roczny koszt wynosi: pompy ciepła 1888 zł, gazu 2970 zł, ogrzewania elektrycznego 7742 zł.
Temperatura projektowa

Twoja temperatura projektowa w Jeleninie

Strefa 2 wg PN-B-02403:1982 -18,0°C

Generalizacja stosowana w większości kalkulatorów online - sprzed 40 lat, bez różnicowania per miasto.

Prognoza · Open-Meteo

Najbliższe 16 dni w Jeleninie

Źródło: Ensemble (ICON 40 członków) · pobrano 25 maja.

  1. pn.25.0526°12°10 m/s
  2. wt.26.0529°13°15 m/s
  3. śr.27.0523°13°17 m/s
  4. cz.28.0520°9°14 m/s
  5. pt.29.0524°9°12 m/s
  6. sob.30.0531°10°18 m/s
  7. nd.31.0524°14°14 m/s
  8. pn.1.06
  9. wt.2.06
  10. śr.3.06
  11. cz.4.06
  12. pt.5.06
  13. sob.6.06
  14. nd.7.06

Pompa ciepła w Jeleninie

POMPA CIEPŁA · OCENA

Jelenin - Dobra lokalizacja dla pompy ciepła. Wskaźnik 77/100, szacowany SCOP A2W  4.2.

77/100
Ocena
Dobra
SCOP A2W
4.2
Wynik
77/100
  • Wysokie nasłonecznienie - bardzo dobre warunki dla hybrydy pompa ciepła + PV.

Sprawdź na realnych danych - to nic nie kosztuje. Wprowadź dane swojego budynku i zobacz, jak to naprawdę działa.

Policz dla swojego domu
FOTOWOLTAIKA · POTENCJAŁ

Słońce w Jeleninie

Ile energii ze słońca docierało rocznie na 1 m² w tym miejscu (norma 1991-2020) i ile prądu wyprodukuje na tym z niej Twoja instalacja PV.

Roczne nasłonecznienie
1088kWh/m²+3.6 % względem średniej PL (1050 kWh/m²)
Sezon letni (IV-IX)
836kWh/m²77 % rocznej puli
Sezon zimowy (X-III)
252kWh/m²uzysk poniżej 1/3 instalacji
Szerokość geogr.
51.67°Noptymalny kąt panela ≈ 42°
  1. 24I
  2. 43II
  3. 84III
  4. 130IV
  5. 157V
  6. 160VI
  7. 159VII
  8. 138VIII
  9. 92IX
  10. 56X
  11. 27XI
  12. 19XII

Suma promieniowania słonecznego (GHI) na powierzchnię poziomą - bezpośrednie + rozproszone, dane Open-Meteo ERA5-Land 1991-2020.

KROK 1 - ROZMIAR INSTALACJI

Kalkulator opłacalności PV

Podaj moc instalacji i orientację dachu - przeliczymy roczny uzysk energii oraz przybliżony zwrot inwestycji dla cen prądu 2026.

5 kWp
Typowy dom jednorodzinny: 5-10 kWp. 1 kWp ≈ 2 panele 500 W ≈ 5 m² dachu.
Orientacja dachu
Roczny uzysk
4352 kWh870 kWh / kWp / rok
Roczne oszczędności
2426 złautokonsumpcja 35 % + net-billing 65 %
Koszt instalacji
19 000 zł~25 000 zł brutto − 6 000 zł dotacji
Zwrot inwestycji
7,8 latżywotność panela ≈ 25 lat

Ile prądu wyprodukuje fotowoltaika 5 kWp w Jeleninie? Instalacja 5 kWp na dachu południowym wyprodukuje rocznie ~4352 kWh (870 kWh/kWp/rok). Dla orientacji wschód-zachód uzysk spada o 15 % do ~3699 kWh.

Czy fotowoltaika opłaca się w Jeleninie? Standardowa instalacja 5 kWp kosztuje ~25 000 zł brutto. Po odliczeniu dotacji Mój Prąd 7.0 (6 000 zł) zwrot inwestycji to ~7,8 lat przy autokonsumpcji 35 % i cenie prądu 0,85 zł/kWh.

Jaki kąt nachylenia panela PV jest optymalny w Jeleninie? Dla szerokości 51.67 °N optymalny stały kąt to około 42° (reguła „szerokość − 10°" maksymalizuje roczny uzysk). Typowy dach dwuspadowy w Polsce ma kąt 30-40 °.

Założenia kalkulatora
  • Performance Ratio (PR): 0,80 - uwzględnia straty na falowniku, okablowaniu i lekkie zacienienie.
  • Autokonsumpcja: 35 % bez magazynu (typowy dom z pompą ciepła + grzaniem CWU).
  • Cena prądu (taryfa G11): 0,85 PLN/kWh brutto - średnia 2026.
  • Cena eksportu (net-billing): 0,40 PLN/kWh - RCEm uśredniony 2025-2026.
  • Cena instalacji: ~5 000 PLN/kWp brutto pod klucz.
  • Dotacja Mój Prąd 7.0: 6 000 PLN dla samej PV (pomijamy bonusy za magazyn/CMS).

Wartości szacunkowe. Faktyczny uzysk zależy od kąta dachu, zacienienia, jakości komponentów oraz pogody w danym roku (±10 %).

Miesięczne średnie

Najcieplejszy miesiąc
Lipiec 19,52 °C · 159,2 kWh/m²
Najzimniejszy miesiąc
Styczeń -0,21 °C · 564 HDD
Sezon grzewczy
298 dni suma HDD 3258
Roczna suma GHI
1088 kWh/m² na powierzchnię poziomą

Średnie miesięczne dla miejscowości Jelenin: temperatura, dni grzewcze, stopniodni HDD, nasłonecznienie GHI.

  1. 01 Styczeń Sty
    Średnia temperatura -0,21 °C
    Dni grzewczych 31
    Nasłonecznienie 23,9 kWh/m²
    HDD 564
  2. 02 Luty Lut
    Średnia temperatura 0,77 °C
    Dni grzewczych 28
    Nasłonecznienie 42,7 kWh/m²
    HDD 487
  3. 03 Marzec Mar
    Średnia temperatura 3,94 °C
    Dni grzewczych 31
    Nasłonecznienie 83,9 kWh/m²
    HDD 435
  4. 04 Kwiecień Kwi
    Średnia temperatura 9,17 °C
    Dni grzewczych 29
    Nasłonecznienie 130,2 kWh/m²
    HDD 265
  5. 05 Maj Maj
    Średnia temperatura 14,09 °C
    Dni grzewczych 26
    Nasłonecznienie 156,9 kWh/m²
    HDD 130
  6. 06 Czerwiec Cze
    Średnia temperatura 17,59 °C
    Dni grzewczych 16
    Nasłonecznienie 159,6 kWh/m²
    HDD 49
  7. 07 Lipiec Lip
    Średnia temperatura 19,52 °C
    Dni grzewczych 10
    Nasłonecznienie 159,2 kWh/m²
    HDD 20
  8. 08 Sierpień Sie
    Średnia temperatura 19,32 °C
    Dni grzewczych 11
    Nasłonecznienie 138,1 kWh/m²
    HDD 22
  9. 09 Wrzesień Wrz
    Średnia temperatura 14,69 °C
    Dni grzewczych 25
    Nasłonecznienie 91,8 kWh/m²
    HDD 107
  10. 10 Październik Paź
    Średnia temperatura 9,7 °C
    Dni grzewczych 30
    Nasłonecznienie 55,9 kWh/m²
    HDD 257
  11. 11 Listopad Lis
    Średnia temperatura 4,62 °C
    Dni grzewczych 30
    Nasłonecznienie 27,1 kWh/m²
    HDD 401
  12. 12 Grudzień Gru
    Średnia temperatura 1,16 °C
    Dni grzewczych 31
    Nasłonecznienie 18,6 kWh/m²
    HDD 521
Średnie miesięczne ERA5-Land 1991-2020 dla miejscowości Jelenin
MiesiącTemp. (°C)Dni grzewczeHDDGHI (kWh/m²)
Styczeń -0,21 31 564 23,9
Luty 0,77 28 487 42,7
Marzec 3,94 31 435 83,9
Kwiecień 9,17 29 265 130,2
Maj 14,09 26 130 156,9
Czerwiec 17,59 16 49 159,6
Lipiec 19,52 10 20 159,2
Sierpień 19,32 11 22 138,1
Wrzesień 14,69 25 107 91,8
Październik 9,7 30 257 55,9
Listopad 4,62 30 401 27,1
Grudzień 1,16 31 521 18,6
Rocznie 298 dni grzewczych · 3258 HDD · 1088 kWh/m² GHI

Lokalność i sąsiedztwo

Scenariusze wg typu budynku

SCENARIUSZE · TYP BUDYNKU

Wybierz wg typu budynku

Pompa ciepła w Jeleninie - szacunkowy roczny koszt eksploatacji dla typowych budynków w strefie 2.

Najniższy roczny koszt
610 zł Mieszkanie · mały
Najwyższy roczny koszt
5929 zł Dom wolnostojący · duży
Średnia oszczędność vs gaz
1534 zł na rok · cena gazu 2026

Wartości szacunkowe oparte na typowych parametrach budynków + dane klimatyczne strefy 2. Zobacz wszystkie 24 raporty dla strefy 2

Scenariusze wg standardu

SCENARIUSZE · STANDARD ENERGETYCZNY

Wybierz wg roku/standardu

Te same wymiary, inny przekrój - koszt eksploatacji wg standardu energetycznego budynku.

Najniższy roczny koszt
912 zł WT 2021 · mały
Najwyższy roczny koszt
10 034 zł Lata 70/80 (PRL) · duży
Średnia oszczędność vs gaz
2186 zł na rok · cena gazu 2026

Wartości szacunkowe oparte na typowych parametrach budynków + dane klimatyczne strefy 2. Zobacz wszystkie 24 raporty dla strefy 2

Oblicz ciepło dla domu

Wykorzystaj lokalny klimat i własne dane budynku, aby sprawdzić zapotrzebowanie na ciepło, potrzebną moc i szacunkowe koszty ogrzewania. Zaczynasz z lokalizacją Jelenin. Możesz ją zmienić. Wynik na ekranie, bez logowania i podawania kontaktu.

Oblicz dla domu

Instalatorzy w okolicy

INSTALATORZY · BAZA W BUDOWIE

Jeszcze nie mamy zweryfikowanych instalatoróww Jeleninie

Budujemy bazę firm, które robią uczciwe doborowe wyceny pomp ciepła w Twojej okolicy. Do tego czasu możesz policzyć moc samodzielnie w kalkulatorze i pobrać raport jako brief dla dowolnego instalatora.

Kody pocztowe w Jeleninie

1 kod

Kod pocztowy: 68-100.

CZĘSTE PYTANIA · JELENIN

Krótko o klimacie w Jeleninie

Jaka jest strefa klimatyczna w Jeleninie?

Jelenin leży w strefie klimatycznej 2 wg PN-B-02403, projektowa temperatura zewnętrzna wynosi -18 °C.

Czy pompa ciepła sprawdzi się w Jeleninie?

Jelenin to dobrą lokalizacja dla pompy ciepła (norma ERA5-Land 1991-2020), szacowany SCOP A2W ≈ 4.2. O ostatecznym doborze decyduje izolacja i wielkość budynku - sprawdzisz to w kalkulatorze OZC.

Ile prądu wyprodukuje fotowoltaika w Jeleninie?

Instalacja 5 kWp na dachu południowym w Jeleninie wyprodukuje rocznie ~4352 kWh przy nasłonecznieniu 1088 kWh/m² i Performance Ratio 0,80.

Ile dni grzewczych ma sezon w Jeleninie?

Sezon grzewczy w Jeleninie obejmuje 298 dni rocznie. Optymalny kąt panela fotowoltaicznego to ~42° (szerokość 51.67 °N minus 10°).
UDOSTĘPNIJ

Wyślij komuś kartę klimatu tej miejscowości

Udostępniasz link do tej strony - odbiorca zobaczy poniższą kartę jako podgląd w komunikatorze lub na osi czasu.

Klimat Jelenin (Lubuskie) - infografika: strefa klimatyczna 2, temperatura projektowa -18 °C, średnia roczna 9.5 °C, 298 dni grzewczych rocznie
Infografika: klimat Jelenin (Lubuskie) - strefa klimatyczna, temperatura projektowa i sezon grzewczy. Źródło: PoliczCiepło.pl, dane ERA5-Land 1991-2020, licencja CC BY 4.0.

Dane: ERA5-Land Reanalysis (1991-2020) + PN-B-02403:1982. Wartości szacunkowe. Jelenin · trigger: climate

Cytuj tę stronę

Treści dostępne na licencji CC BY 4.0. Podaj źródło - zachęcamy AI do cytowania z atrybucją.

APA
PoliczCiepło.pl. (2026). Klimat Jelenin - strefa 2, projektowa temp. -18°C. PoliczCiepło.pl. https://policzcieplo.pl/klimat/lubuskie/jelenin (dostęp: 2026-11-02)
URL
https://policzcieplo.pl/klimat/lubuskie/jelenin
Zaktualizowano
Daty pochodzą z ostatniej zmiany danych klimatycznych, treści edytorskiej lub algorytmu kalkulatora.