Klimat
Lisnowo-Zamek

Dane klimatyczne w miejscowości Lisnowo-Zamek są punktem startowym. Dodaj dane domu, aby obliczyć zapotrzebowanie na ciepło.

Lisnowo-Zamek, Kujawsko-PomorskieZmień miejscowość

Zaczynasz z lokalizacją Lisnowo-Zamek. Możesz ją zmienić.
Wynik na ekranie, bez logowania i podawania kontaktu.

Krajobraz nizinny. Ilustracja regionu klimatycznego, nie zdjęcie miejscowości.

Klimat to początek

Zapotrzebowanie na ciepło zależy też od budynku. Wybierz punkt startowy lub opisz własny dom w kalkulatorze.

Lokalizacja: Lisnowo-Zamek, Kujawsko-Pomorskie.

Zmień miejscowość
Punkt startowy (opcjonalnie)

Ilustracje typów domów. Wybór ustawia tylko rodzaj domu i okres budowy, nie powierzchnię ani stan ocieplenia. Bez wyboru zaczniesz od własnego opisu.

Opiszę własny dom

W kalkulatorze uzupełnisz wymiary, ocieplenie i kondygnacje. Lokalizację i przykład możesz zmienić.

Temperatura projektowa

Twoja temperatura projektowa w miejscowości Lisnowo-Zamek

Strefa 3 wg PN-B-02403:1982 -20,0°C

Generalizacja stosowana w większości kalkulatorów online - sprzed 40 lat, bez różnicowania per miasto.

Prognoza · Open-Meteo

Najbliższe 16 dni w miejscowości Lisnowo-Zamek

Źródło: Deterministyczny · pobrano 21 października.

  1. śr.21.1015°12°6 m/s
  2. cz.22.1013°8°9,1 mm5 m/s
  3. pt.23.1013°4°3 m/s
  4. sob.24.1013°7°5 m/s
  5. nd.25.1013°5°5,7 mm7 m/s
  6. pn.26.1011°5°4 m/s
  7. wt.27.1012°3°4 m/s
  8. śr.28.1012°5°3 m/s
  9. cz.29.1012°4°3 m/s
  10. pt.30.1014°7°1 m/s
  11. sob.31.1011°5°2 m/s
  12. nd.1.1111°5°4 m/s
  13. pn.2.1110°6°0,4 mm6 m/s
  14. wt.3.1112°7°1,4 mm10 m/s

Pompa ciepła w miejscowości Lisnowo-Zamek

POMPA CIEPŁA · OCENA

Lisnowo-Zamek - Średnio sprzyjający klimat - pompa zadziała przy dobrej izolacji. Wskaźnik 62/100, szacowany SCOP A2W  4.1.

62/100
Ocena
Średnia
SCOP A2W
4.1
Wynik
62/100
  • Wysokie nasłonecznienie - bardzo dobre warunki dla hybrydy pompa ciepła + PV.
  • Wysoka średnia prędkość wiatru (5.5 m/s) - większe straty przez infiltrację.

Sprawdź na realnych danych - to nic nie kosztuje. Wprowadź dane swojego budynku i zobacz, jak to naprawdę działa.

Policz dla swojego domu
FOTOWOLTAIKA · POTENCJAŁ

Słońce w miejscowości Lisnowo-Zamek

Ile energii ze słońca docierało rocznie na 1 m² w tym miejscu (norma 1991-2020) i ile prądu wyprodukuje na tym z niej Twoja instalacja PV.

Roczne nasłonecznienie
1065kWh/m²+1.4 % względem średniej PL (1050 kWh/m²)
Sezon letni (IV-IX)
834kWh/m²78 % rocznej puli
Sezon zimowy (X-III)
231kWh/m²uzysk poniżej 1/3 instalacji
Szerokość geogr.
53.46°Noptymalny kąt panela ≈ 43°
  1. 21I
  2. 39II
  3. 81III
  4. 127IV
  5. 162V
  6. 162VI
  7. 160VII
  8. 136VIII
  9. 87IX
  10. 51X
  11. 23XI
  12. 15XII

Suma promieniowania słonecznego (GHI) na powierzchnię poziomą - bezpośrednie + rozproszone, dane Open-Meteo ERA5-Land 1991-2020.

KROK 1 - ROZMIAR INSTALACJI

Kalkulator opłacalności PV

Podaj moc instalacji i orientację dachu - przeliczymy roczny uzysk energii oraz przybliżony zwrot inwestycji dla cen prądu 2026.

5 kWp
Typowy dom jednorodzinny: 5-10 kWp. 1 kWp ≈ 2 panele 500 W ≈ 5 m² dachu.
Orientacja dachu
Roczny uzysk
4259 kWh852 kWh / kWp / rok
Roczne oszczędności
2375 złautokonsumpcja 35 % + net-billing 65 %
Koszt instalacji
19 000 zł~25 000 zł brutto − 6 000 zł dotacji
Zwrot inwestycji
8,0 latżywotność panela ≈ 25 lat

Ile prądu wyprodukuje fotowoltaika 5 kWp w miejscowości Lisnowo-Zamek? Instalacja 5 kWp na dachu południowym wyprodukuje rocznie ~4259 kWh (852 kWh/kWp/rok). Dla orientacji wschód-zachód uzysk spada o 15 % do ~3620 kWh.

Czy fotowoltaika opłaca się w miejscowości Lisnowo-Zamek? Standardowa instalacja 5 kWp kosztuje ~25 000 zł brutto. Po odliczeniu dotacji Mój Prąd 7.0 (6 000 zł) zwrot inwestycji to ~8,0 lat przy autokonsumpcji 35 % i cenie prądu 0,85 zł/kWh.

Jaki kąt nachylenia panela PV jest optymalny w miejscowości Lisnowo-Zamek? Dla szerokości 53.46 °N optymalny stały kąt to około 43° (reguła „szerokość − 10°" maksymalizuje roczny uzysk). Typowy dach dwuspadowy w Polsce ma kąt 30-40 °.

Założenia kalkulatora
  • Performance Ratio (PR): 0,80 - uwzględnia straty na falowniku, okablowaniu i lekkie zacienienie.
  • Autokonsumpcja: 35 % bez magazynu (typowy dom z pompą ciepła + grzaniem CWU).
  • Cena prądu (taryfa G11): 0,85 PLN/kWh brutto - średnia 2026.
  • Cena eksportu (net-billing): 0,40 PLN/kWh - RCEm uśredniony 2025-2026.
  • Cena instalacji: ~5 000 PLN/kWp brutto pod klucz.
  • Dotacja Mój Prąd 7.0: 6 000 PLN dla samej PV (pomijamy bonusy za magazyn/CMS).

Wartości szacunkowe. Faktyczny uzysk zależy od kąta dachu, zacienienia, jakości komponentów oraz pogody w danym roku (±10 %).

Miesięczne średnie

Najcieplejszy miesiąc
Lipiec 18,58 °C · 160,3 kWh/m²
Najzimniejszy miesiąc
Styczeń -1,61 °C · 607 HDD
Sezon grzewczy
315 dni suma HDD 3577
Roczna suma GHI
1065 kWh/m² na powierzchnię poziomą

Średnie miesięczne dla miejscowości Lisnowo-Zamek: temperatura, dni grzewcze, stopniodni HDD, nasłonecznienie GHI.

  1. 01 Styczeń Sty
    Średnia temperatura -1,61 °C
    Dni grzewczych 31
    Nasłonecznienie 21,2 kWh/m²
    HDD 607
  2. 02 Luty Lut
    Średnia temperatura -0,64 °C
    Dni grzewczych 28
    Nasłonecznienie 39,2 kWh/m²
    HDD 526
  3. 03 Marzec Mar
    Średnia temperatura 2,52 °C
    Dni grzewczych 31
    Nasłonecznienie 81,4 kWh/m²
    HDD 480
  4. 04 Kwiecień Kwi
    Średnia temperatura 8,02 °C
    Dni grzewczych 29
    Nasłonecznienie 126,8 kWh/m²
    HDD 299
  5. 05 Maj Maj
    Średnia temperatura 12,96 °C
    Dni grzewczych 28
    Nasłonecznienie 161,6 kWh/m²
    HDD 161
  6. 06 Czerwiec Cze
    Średnia temperatura 16,35 °C
    Dni grzewczych 21
    Nasłonecznienie 162,4 kWh/m²
    HDD 67
  7. 07 Lipiec Lip
    Średnia temperatura 18,58 °C
    Dni grzewczych 14
    Nasłonecznienie 160,3 kWh/m²
    HDD 27
  8. 08 Sierpień Sie
    Średnia temperatura 18,41 °C
    Dni grzewczych 14
    Nasłonecznienie 135,8 kWh/m²
    HDD 29
  9. 09 Wrzesień Wrz
    Średnia temperatura 13,98 °C
    Dni grzewczych 27
    Nasłonecznienie 87,2 kWh/m²
    HDD 124
  10. 10 Październik Paź
    Średnia temperatura 8,82 °C
    Dni grzewczych 31
    Nasłonecznienie 51,4 kWh/m²
    HDD 284
  11. 11 Listopad Lis
    Średnia temperatura 3,98 °C
    Dni grzewczych 30
    Nasłonecznienie 22,9 kWh/m²
    HDD 420
  12. 12 Grudzień Gru
    Średnia temperatura 0,15 °C
    Dni grzewczych 31
    Nasłonecznienie 14,6 kWh/m²
    HDD 553
Średnie miesięczne ERA5-Land 1991-2020 dla miejscowości Lisnowo-Zamek
MiesiącTemp. (°C)Dni grzewczeHDDGHI (kWh/m²)
Styczeń -1,61 31 607 21,2
Luty -0,64 28 526 39,2
Marzec 2,52 31 480 81,4
Kwiecień 8,02 29 299 126,8
Maj 12,96 28 161 161,6
Czerwiec 16,35 21 67 162,4
Lipiec 18,58 14 27 160,3
Sierpień 18,41 14 29 135,8
Wrzesień 13,98 27 124 87,2
Październik 8,82 31 284 51,4
Listopad 3,98 30 420 22,9
Grudzień 0,15 31 553 14,6
Rocznie 315 dni grzewczych · 3577 HDD · 1065 kWh/m² GHI

Lokalność i sąsiedztwo

Scenariusze wg typu budynku

SCENARIUSZE · TYP BUDYNKU

Wybierz wg typu budynku

Pompa ciepła w miejscowości Lisnowo-Zamek - szacunkowy roczny koszt eksploatacji dla typowych budynków w strefie 3.

Najniższy roczny koszt
626 zł Mieszkanie · mały
Najwyższy roczny koszt
6078 zł Dom wolnostojący · duży
Średnia oszczędność vs gaz
1466 zł na rok · cena gazu 2026

Wartości szacunkowe oparte na typowych parametrach budynków + dane klimatyczne strefy 3. Zobacz wszystkie 24 raporty dla strefy 3

Scenariusze wg standardu

SCENARIUSZE · STANDARD ENERGETYCZNY

Wybierz wg roku/standardu

Te same wymiary, inny przekrój - koszt eksploatacji wg standardu energetycznego budynku.

Najniższy roczny koszt
935 zł WT 2021 · mały
Najwyższy roczny koszt
10 285 zł Lata 70/80 (PRL) · duży
Średnia oszczędność vs gaz
2090 zł na rok · cena gazu 2026

Wartości szacunkowe oparte na typowych parametrach budynków + dane klimatyczne strefy 3. Zobacz wszystkie 24 raporty dla strefy 3

Oblicz ciepło dla domu

Wykorzystaj lokalny klimat i własne dane budynku, aby sprawdzić zapotrzebowanie na ciepło, potrzebną moc i szacunkowe koszty ogrzewania. Zaczynasz z lokalizacją Lisnowo-Zamek. Możesz ją zmienić. Wynik na ekranie, bez logowania i podawania kontaktu.

Oblicz dla domu

Instalatorzy w okolicy

INSTALATORZY · BAZA W BUDOWIE

Jeszcze nie mamy zweryfikowanych instalatoróww miejscowości Lisnowo-Zamek

Budujemy bazę firm, które robią uczciwe doborowe wyceny pomp ciepła w Twojej okolicy. Do tego czasu możesz policzyć moc samodzielnie w kalkulatorze i pobrać raport jako brief dla dowolnego instalatora.

Kody pocztowe w miejscowości Lisnowo-Zamek

1 kod

Kod pocztowy: 86-342.

CZĘSTE PYTANIA · LISNOWO-ZAMEK

Krótko o klimacie w miejscowości Lisnowo-Zamek

Jaka jest strefa klimatyczna w miejscowości Lisnowo-Zamek?

Lisnowo-Zamek leży w strefie klimatycznej 3 wg PN-B-02403, projektowa temperatura zewnętrzna wynosi -20 °C.

Czy pompa ciepła sprawdzi się w miejscowości Lisnowo-Zamek?

Lisnowo-Zamek to średnią lokalizacja dla pompy ciepła (norma ERA5-Land 1991-2020), szacowany SCOP A2W ≈ 4.1. O ostatecznym doborze decyduje izolacja i wielkość budynku - sprawdzisz to w kalkulatorze OZC.

Ile prądu wyprodukuje fotowoltaika w miejscowości Lisnowo-Zamek?

Instalacja 5 kWp na dachu południowym w miejscowości Lisnowo-Zamek wyprodukuje rocznie ~4259 kWh przy nasłonecznieniu 1065 kWh/m² i Performance Ratio 0,80.

Ile dni grzewczych ma sezon w miejscowości Lisnowo-Zamek?

Sezon grzewczy w miejscowości Lisnowo-Zamek obejmuje 315 dni rocznie. Optymalny kąt panela fotowoltaicznego to ~43° (szerokość 53.46 °N minus 10°).
UDOSTĘPNIJ

Wyślij komuś kartę klimatu tej miejscowości

Udostępniasz link do tej strony - odbiorca zobaczy poniższą kartę jako podgląd w komunikatorze lub na osi czasu.

Klimat Lisnowo-Zamek (Kujawsko-Pomorskie) - infografika: strefa klimatyczna 3, temperatura projektowa -20 °C, średnia roczna 8.5 °C, 315 dni grzewczych rocznie
Infografika: klimat Lisnowo-Zamek (Kujawsko-Pomorskie) - strefa klimatyczna, temperatura projektowa i sezon grzewczy. Źródło: PoliczCiepło.pl, dane ERA5-Land 1991-2020, licencja CC BY 4.0.

Dane: ERA5-Land Reanalysis (1991-2020) + PN-B-02403:1982. Wartości szacunkowe. Lisnowo-Zamek · trigger: climate

Cytuj tę stronę

Treści dostępne na licencji CC BY 4.0. Podaj źródło - zachęcamy AI do cytowania z atrybucją.

APA
PoliczCiepło.pl. (2026). Klimat Lisnowo-Zamek - strefa 3, projektowa temp. -20°C. PoliczCiepło.pl. https://policzcieplo.pl/klimat/kujawsko-pomorskie/lisnowo-zamek (dostęp: 2026-10-21)
URL
https://policzcieplo.pl/klimat/kujawsko-pomorskie/lisnowo-zamek
Zaktualizowano
Daty pochodzą z ostatniej zmiany danych klimatycznych, treści edytorskiej lub algorytmu kalkulatora.