Czym jest wskaźnik EP?
Wskaźnik EP to jeden z kluczowych parametrów, które należy wziąć pod uwagę podczas projektowania i budowy domu. Wpływa on na energooszczędność budynku, a co za tym idzie, na wysokość rachunków za ogrzewanie. W tym artykule omówimy czym jest wskaźnik EP, jak go obliczyć i jak go obniżyć.

Wskaźnik EP kalkulator

Kalkulator wskaźnika EP to narzędzie, które pozwala na oszacowanie zużycia energii pierwotnej w budynku. Jest to szczególnie przydatne na etapie projektowania, ponieważ pozwala na porównanie różnych wariantów i wybór najbardziej energooszczędnego rozwiązania. Kalkulatory EP są dostępne online, a także w programach do projektowania architektonicznego. Do obliczenia wskaźnika EP kalkulator potrzebuje informacji takich jak:

  • powierzchnia użytkowa budynku,
  • izolacyjność termiczna przegród budowlanych,
  • rodzaj i sprawność systemu grzewczego,
  • rodzaj i sprawność systemu wentylacji,
  • strefa klimatyczna, w której znajduje się budynek.

Warto skorzystać z kalkulatora EP, aby zorientować się, jaki wpływ na energooszczędność budynku mają poszczególne rozwiązania projektowe. Dzięki temu można dokonać optymalnych wyborów i zminimalizować koszty ogrzewania.

Wskaźnik EP 2022

W 2022 roku wskaźnik EP dla nowo budowanych domów jednorodzinnych nie mógł przekraczać 70 kWh/(m2*rok). Był to wymóg Warunków Technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Przekroczenie tego wskaźnika skutkowało brakiem możliwości uzyskania pozwolenia na budowę.

Wskaźnik EP 2021

Rok 2021 przyniósł zaostrzenie przepisów dotyczących energooszczędności budynków. Od 1 stycznia 2021 roku wskaźnik EP dla nowo budowanych domów jednorodzinnych został obniżony z 95 kWh/(m2*rok) do 70 kWh/(m2*rok). Miało to na celu promowanie budownictwa energooszczędnego i zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery.

Wskaźnik EP 2024

Na chwilę obecną (sierpień 2024) nie ma jeszcze oficjalnych danych na temat planowanych zmian w przepisach dotyczących wskaźnika EP w 2024 roku. Można się jednak spodziewać, że w kolejnych latach przepisy te będą dalej zaostrzane, aby sprostać rosnącym wymaganiom w zakresie ochrony środowiska.

Wskaźnik EP 2023

W 2023 roku, podobnie jak w roku poprzednim, obowiązywał wskaźnik EP na poziomie 70 kWh/(m2*rok) dla nowo budowanych domów jednorodzinnych. Wartość ta obowiązywała już drugi rok od wprowadzenia nowych standardów Warunków Technicznych.

Wskaźnik EP dla domu jednorodzinnego

Wskaźnik EP dla domu jednorodzinnego to jeden z najważniejszych parametrów energetycznych budynku. Określa on roczne zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną, czyli energię pozyskaną z paliw kopalnych. Im niższy wskaźnik EP, tym dom jest bardziej energooszczędny i generuje niższe koszty ogrzewania.

Wskaźnik EP w projekcie

Wskaźnik EP jest jednym z elementów, które muszą znaleźć się w projekcie budowlanym. Zgodnie z prawem budowlanym, projekt powinien zawierać charakterystykę energetyczną budynku, w której określony jest m.in. wskaźnik EP. Dokument ten powinien być sporządzony przez osobę posiadającą odpowiednie uprawnienia budowlane.

EP wskaźnik

EP, czyli wskaźnik energii pierwotnej (Energy Performance), jest miarą ilości energii potrzebnej do zaspokojenia potrzeb energetycznych budynku, takich jak ogrzewanie, chłodzenie, wentylacja, przygotowanie ciepłej wody użytkowej oraz oświetlenie. Obliczany jest na podstawie rocznego zużycia energii. Im niższy wskaźnik EP, tym budynek jest bardziej energooszczędny i przyjazny dla środowiska.